walker.jpg (9908 bytes)

Mud was the order of the beginning races at Crandon. If you look close
you'll see Walker Evan's Class 4 Chevy, sans bodywork, but with all the mud
you would ever want! Evans took 2nd in Borg Warner race.

Saturday, August 30, 1997  

Class 6

1. Stan Ambroziak, Hatley, WI, Chevy Blazer/Goodyear
2. Gerald Callaway, Menasha, WI, El Camino
3. Bill Groboski, Oshkosh, WI, Chevy Nova/BFGoodrich  

Class 8s

1. Michael Oberg, Eagle River, WI, Ford/BFGoodrich
2. John Chirco, Sparta, MI, Ford/BFGoodrich
3. Greg Demott, Ashley, MI, Ford  

Class 12

1. Glen Mathews, Rhinelander, WI, Phazer/BFGoodrich
2. Gary Behrens, La Crosse, WI, Terminator/BFGoodrich
3. Tim Christensen, Gillett, WI, Mirage/Goodyear  

Class 5-1600

1. Johnny Greaves, DePere, WI, VW/BFGoodrich
2. Tim Christensen, Gillett, WI, VW/Goodyear
3. John Mason, Plymouth, WI, Baja Bug  

Class 2-1600

1. Jason Crowder, Tallahassee, FL, T.A.D./Goodyear
2. Mark Steinhardt, Rhinelander, WI, Berrien/BFGoodrich
3. Larry Manske, West Allis, WI, Attig Terminator/BFGoodrich  

  racing postponed until tomorrow due to bad weather.

  Sunday, August 31,1997  

Class 4

1. Kevin Probst, New Lenox, IL, Chevrolet/Goodyear
2. Scott Douglas, El Cajon, CA, Ford/BFGoodrich
3. Jamey Flannery, Wisconsin Dells, WI,chevrolet/BFGoodrich  

Class 8

1. Brendan Gaughan, Las Vegas, NV, Chevrolet/Goodyear
2. Jed Flannery, Wisconsin Dells, WI, Chevrolet/BFGoodrich
3. Scott Taylor, Belvidere, IL, Ford/BFGoodrich  

Class 7s

1. Jeff Kincaid, Argonne, WI, Toyota/BFGoodrich
2. Jimmie Crowder, Tallahassee, FL, Ford/Goodyear
3. Lee O’Donnell, Bayonne, NJ, Toyota/Yokohama  

Class 11

1. Cory Friday, Berlin, WI, Friday Thumpr/BFGoodrich
2. Gary Behrens, La Crosse, WI, Terminator/BFGoodrich
3. Jeff Hyde, Ithaca, MI, Phazer/Goodyear  

Class 9

1. Phil Gourlie, Mount Lake, WA, Goodyear
2. Chad Hord, Iron Mountain, MI, Probst Lazer/Goodyear
3. Mark Oberg, Eagle River, MI, BFGoodrich  

Class 1-1600

1. Mark Krueger, Green Bay, WI, Taylor/Goodyear
2. Michael Seefeldt, Sussex, WI, Hesco/BFGoodrich
3. George Halaja Jr., Pittsburgh, PA

  Sunday, August 31, 1997

Class 13

1. Brian Collins, Las Vegas, NV, Chevrolet/BFGoodrich
2. Joe Zilisch, Wausau, WI, Chevrolet/BFGoodrich
3. Dave Hockers, DePere, WI, Ford/BFGoodrich  

Class 4

1. Jack Flannery, Wisconsin Dells, WI, Chevrolet/Goodyear
2. Curt LeDuc, Cherry Valley, CA, Ford/BFGoodrich
3. Scott Douglas, El Cajon, CA, Ford/BFGoodrich  

Class 8

1. Greg George, Lake Elsinore, CA, Ford/BFGoodrich
2. Brendan Gaughan, Las Vegas, NV, Chevrolet/Goodyear
3. Scott Taylor, Belvidere, IL, Ford/BFGoodrich  

Class 7s

1. Johnny Greaves, DePere, WI, Toyota/BFGoodrich
2. Jeff Kincaid, Argonne, WI, Toyota/BFGoodrich
3. Todd Attig, Dixon, IL, Ford/BFGoodrich  

Class 1

1. Brian Collins, Las Vegas, NV, Chenowth/BFGoodrich
2. Scott Schwalbe, Rhinelander, WI, Taylor/BFGoodrich
3. Tommy Bradley, Las Vegas, NV, Goodyear  

Borg-Warner Manufacturers Challenge

1. Scott Douglas, El Cajon, CA, Ford/BFGoodrich
2. Walker Evans, Riverside, CA, Chevrolet/Goodyear
3. Evan Evans, Riverside, CA, Chevrolet/Goodyear  

SODA Lites

1. Phil Doyle, Davis, IL, Briggs/BFGoodrich
2. Rennie Awana, Cerritos, CA, BFGoodrich
3. Bob Briggs, Alta Loma, CA  

Women’s Limited Buggy

1. Sarah Tate, Hortonville, WI, Gilson
2. Karen Christensen, Suring, WI, Attig Terminator/Goodyear
3. Crystal Kozloski, Green Bay, WI  

Women’s Unlimited Buggy

1. Paula St.Peter, Port Washington, WI, Jimco/Goodyear
2. Tracy Crump, Garden City, MI, Mirage/Goodyear
3. Day Gang, Henderson, NY  

Women’s Heavy Metal

1. Nicole Schlueter, Ann Arbor, MI, Ford/BFGoodrich
2. Sherry Parsons, Antigo, WI, Chevrolet/Goodyear
3. Brenda Hockers, Greenleaf, WI, Ford/BFGoodrich  

Olga Vernon * Off Road Entertainment * 330/666-9353 * 330/668-1119 fax

e-mail: [email protected]

 

SODA On The Web

http://www.sodaracing.com


   

**UNOFFICIAL**

1997 EXXON SUPERFLO PRO POINTS SERIES (classes 4, 7s and 8)- POINT STANDINGS

Car # Lk.Gn. Antigo Crandon Lk.Gn. Bk.Riv. Luxem. Crandon Oshkosh Total

CLASS 4 sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun.

1.Scott Douglas 400 16 14 16 11 4 7 20 20 14 16 14 16 16 14 198 2.

Jack Flannery 435 9 20 20 16 20 20 9 7 9 12 6 6 8 20 182

3. Rob MacCachren 421 6 11 12 20 12 12 8 11 20 20 20 8 12 8 180

4. Curt LeDuc 443 11 16 9 8 14 14 6 12 10 14 16 20 11 16 177

5. Walker Evans 420 12 12 11 14 16 6 16 14 16 11 11 7 9 9 164

6. Jamey Flannery 436 20 10 14 12 5 8 7 16 12 7 12 9 14 - 146

7. Peter Kowatsch 430 14 6 8 10 10 10 11 10 7 8 10 14 6 11 135

8. Gerald Foster 405 8 8 10 9 11 11 14 9 11 10 9 11 10 4 135

9. Kevin Probst 499 7 cr. 6 6 6 16 12 8 8 6 7 12 20 12 126

10. Jeff Holtger 444 5 7 7 7 9 9 10 6 5 5 8 10 3 5 96

11. Scott Smith 401 10 9 - - 7 - - - - - - - 4 6 36

12. Al Drews 432 - - - - - - - - 6 9 - - 5 7 27

13. Linda Lou Schlamb 403 - - - - 8 - - - - - - - 2 10 20

14. Nicole Schlueter 490 - - - - - - - - - - - - 7 - 7

CLASS 8

sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun.

1. Scott Taylor 800 16 9 16 12 16 14 16 20 16 20 20 16 14 14 219

2. Brendan Gaughan 820 cr. 16 14 20 20 20 11 14 20 16 7 11 20 16 205

3. Jimmie Johnson 888 20 20 20 7 14 6 20 16 14 9 11 20 12 9 198

4. Dan Vanden Heuvel 877 14 12 12 14 7 8 12 12 12 14 16 12 11 12 168

5. Greg George 833 12 11 11 11 12 16 6 10 11 12 12 8 10 20 162

6. Jed Flannery 815 9 10 7 16 9 2 14 11 9 8 8 14 16 7 140

7. Robert Flannagan 869 10 8 10 9 8 10 10 9 10 11 14 9 9 11 138

8. Bruce Shilts 848 11 14 9 8 11 9 8 5 7 10 9 6 8 6 121

9. Lonnie Andrews 895 cr. cr. 6 cr. cr. cr. 5 8 8 7 10 7 6 - 57

10. Jerry Bundy 828 - - - - 10 5 9 6 - - - - 7 5 42

11. Jim Hanson 811 - 6 8 5 6 4 7 - - - - - - - 36

12. Joe Zilisch 834 - 5 - 10 - 1 - - - - - - - 10 26

13. Evan Evans 821 - - - - - 12 - - - - - - - 8 20

14. Kurt Schuch 850 cr. 7 - 6 - 3 - - - - - - - - 16

15. Dwayne Walkowski 819 - - - - - 1 - 7 - - - 5 - - 13

16. Todd Wittman 857 - - - - - 11 - - - - - - - - 11

17. Jarrod Zilisch 834 - - - - - - - - - - - 10 - - 10

18. George Schultz 899 - - - - - 7 - - - - - - - - 7

19. Tommy Gasman 856 - - - - - - - - 6 - - - - - 6

20. Andy Wald 806 - - - - 5 - - - - - - - - - 5

21. Pat Flannagan 875 - - - - - - - - - - - - 5 - 5

CLASS 7s sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun. sat. sun.

1. Johnny Greaves 737 20 20 20 16 20 20 20 20 9 14 20 16 7 20 242

2. Jeff Kincaid 707 14 16 8 20 16 14 16 16 16 20 14 20 20 16 226

3. Todd Attig 733 16 5 14 5 5 5 12 12 12 4 12 12 12 14 140

4. Art Schmitt 727 1 4 16 14 2 2 14 14 20 16 16 14 1 3 137

5. Mark Eberhardt 759 10 14 12 8 6 12 7 3 11 9 11 10 10 9 132

6. Jimmie Crowder 747 6 3 4 12 14 16 11 10 1 12 1 11 16 12 129

7. Bill Bowles 702 3 12 11 3 11 3 8 11 14 8 9 4 11 11 119

8. Lee O’Donnell 709 12 11 9 9 7 11 9 2 1 11 1 8 14 2 107

9. Tom Hockers 705 11 7 7 11 3 7 10 7 4 3 2 6 8 8 94

10. Al Walentowski 712 8 2 10 10 4 10 2 8 5 cr. 10 3 9 10 91

11. Randy Eler 704 9 10 1 1 12 4 1 9 10 10 6 9 1 - 83

12. Jim Moskalik 744 7 9 5 1 10 9 5 5 3 cr. 7 7 1 1 70

13. Donnie Roberts 767 4 8 1 2 1 8 4 1 6 7 5 5 5 7 64

14. Larry Bayer 738 cr. cr. 1 6 9 6 dq. 4 7 6 8 1 6 6 60

15. Jeff Bechinski 769 5 6 6 7 1 1 dq. 6 2 5 3 2 4 5 53

16. Tom Hoppock 766 1 cr. 2 1 8 1 3 - 8 - 4 - - 1 29

17. Gary Greenwood 701 - - 3 4 - - - - 1 2 - - 2 4 16

18. Paul Morris 734 2 1 - - 1 - - dq. 1 1 - - 1 - 7

19. Kirk Trainor 723 - - - - - - 6 - - - - - - - 6

20. Mark Koebel 743 - - - - - - - - - - - - 3 - 3

 

1997 exxon superflo pro points series (classes 4, 7s and 8) - point standings - page 2

 

 

1997 Exxon SUPERFLO Pro Points Series Payout  

Finish. Pos. Classes 4 & 8 Class 7s

  1. $ 6,000 $ 4,000

2. 4,000 3,350

3. 3,300 2,800

4. 2,900 2,400

5. 2,700 2,300

6. 2,600 2,200

7. 2,550 2,100

8. 2,500 2,000

9. 2,450 1,900

10. 2,350 1,800

11. 2,250 1,700

12. 2,150 1,600

13. 2,050 1,500

14. 2,000 1,450

15. 1,950 1,400

 

QUALIFYING FOR END OF THE YEAR AWARDS - Classes 4, 7s and 8 must compete in all 16 races in 1997. They must take the green flag in the Saturday race. To receive race credit, they must have paid their entry and registration fee and have gone through tech. If for any mechanical reason they can not compete in their race they must complete a race credit form (both Saturday and Sunday-if applicable) stating that they have met pre-tech requirements and are unable to compete in their event. They will receive credit for participation, but no points and will remain eligible for end of the year awards. Classes 4, 7s and 8 must meet these requirements for the Sunday event as well to receive race credit and to remain eligible for year-end awards.  

No refunds or scratches allowed to qualify for end of the year awards.

If there are less than 15 drivers that qualify (based on above rules) for year-end payout, all remaining "unqualified" positions money will be distributed among "qualified" winners in each class.

Prizes will be awarded at the year end SODA banquet. The total pool is $116,000 .

 

 

 


Click here to return to Race Page


Email us at: [email protected] - Advertising Inquiries
Return To Off-Road.com Main Page

[Main Page | About | Staff | Advertising | Inquiries]

Copyright &COPY 1997 OFF-ROAD.COM, THE OFF ROAD NETWORK TM
"Off-Road.com" is a Registered Servicemark.
All Rights Reserved, All content with exception of private works and
corporate trademarked logos are property of Off-Road.com, Inc.

 

Disclaimer
Off-Road.com, Inc., a Hawaii Corporation and it's Internet site at "www.off-road.com" and
"www.offroad-net.com" is not affiliated with in any way, with K-III Communications Corp,
McMullen Argus Publishing, Inc.or the "in-print" magazine, titled "Off-Road".